Myanmar’da öldürülmüştü: Gazetecinin kamerası 15 yıl sonra ortaya çıktı

Myanmar’da ​2007 yılında Budist rahiplerin öncülüğünde cunta rejimine karşı düzenlenen protestolarda askerler tarafından vurularak öldürülen Japon gazeteci Kenji Nagai’nin, olay sırasında düşürdüğü ve 15 yılı aşkın müddettir kayıp olan görüntü kamerası, Tayland’ın başşehri Bangkok’ta düzenlenen merasimle kız kardeşine teslim edildi. Nagai’nin kız kardeşi Noriko Ogawa, ağabeyi Nagai’nin küçük el kamerasını, Myanmar medya kuruluşu olan Burma’nın Demokratik Sesi’nin (DVB) yöneticisi Aye Chan Naing’den teslim aldı.

‘ÖLÜM NEDENİNİ NETLEŞTİRMEK İSTİYORUM’

AA’nın aktardığına nazaran Ogawa açıklamasında, “En derin teşekkürlerimi sunuyorum. Kamera hakkında şimdiye kadar hiçbir bilgim olmadığı için bu benim için büyük bir sürpriz ve memnunluk oldu” sözünü kullandı. Nagai’nin kız kardeşi, kasetin tahlilinin Myanmar hükümetinin, ağabeyi Nagai’yi taammüden maksat almadığına dair savını çürüteceğini umduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“Bu kamerayı ve kaseti katiyen Japonya’ya götüreceğim. Ağabeyimin hakikaten de son nefesine kadar elinde tuttuğu şeyin bu olduğunu göstererek, dataların detaylarını araştırmak, ağabeyimin anlatmak istediklerini doğrulamak ve gerçek vefat nedenini netleştirmek istiyorum. Umarım Myanmar ordusunun, kardeşimin vefatının bir kaza olduğu tarafındaki tezini bilakis çevirebilirim.”

‘ÜLKEDEN ÇIKANA KADAR PEK ÇOK ELDEN GEÇTİ’

Nagai’nin kamerasının ne vakit ve nasıl bulunduğu ve ortadan geçen yıllarda nerede tutulduğuna dair kesin detaylar belirsizliğini korurken, kamerayı Ogawa’ya teslim eden Aye Chan Naing, “Söyleyebileceğim şey sırf kameranın Myanmar’dan çıkana kadar pek çok elden geçtiğidir” dedi.

Güvenlik nedenlerinden ötürü, kamerayı ülkeden nasıl çıkardıkları hakkında ayrıntı veremeyeceğini kaydeden Naing, “Şunu söyleyebilirim ki neyin gerçek neyin yanlış olduğunu bilen yeterli bir vatandaş aracılığıyla bunu başardık” tabirlerini kullandı.

Bulunduğunda içinde hala yepyeni kasetin olduğu Nagai’nin kamerasındaki manzaralar, bugün kardeşi Ogawa’ya teslim edilmek üzere düzenlenen aktiflikte gösterildi. İmajlarda, Yangon’un antik Sule Tapınağı yakınlarındaki sokakta protestocular müzik söylerken polisin de bu kümenin yolunu kapattığı görülüyor. Sonrasında askerlerle dolu kamyonlar alana gerçek gelirken Nagai kamerayı kendisine çeviriyor.

Görüntülerde, “Ordu geldi. Oradaki ordu. Bence ağır silahlı bir ordu. Tapınağın önü vatandaşlarla dolu. Vatandaşlar Buda’nın başının önünde toplanıyor. Ağır silahlı bir ordu kamyonu geldi” sesleri duyuluyor. İmajlar daha sonra insanların dağıldığını gösterirken, gazetecinin vefat anından evvel ise kesiliyor.

FOTOĞRAFÇI PULITZER MÜKAFATI KAZANMIŞTI

Burma’nın Demokratik Sesi tarafından kaydedilen bir diğer görüntüde ise Nagai’nin yere düştüğü ve görünüşe nazaran bir asker tarafından yakın aralıktan vurulduğu sırada öldüğü an yakalanmıştı. Reuters haber ajansından Adrees Latif’in çektiği olay anına ait fotoğraf, 2008’de Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştı.

Kenji Nagai, 27 Eylül 2007’de, Safran İhtilali olarak bilinen ordu tersi barışçıl bir ayaklanmaya sahne olan Yangon kent merkezindeki gösteriyi kaydederken, askerler o sırada gelip kalabalığı silahla müdahale dağıtmıştı. Japon APF News için çalışan 50 yaşındaki gazeteci Nagai kendisine isabet eden kurşun nedeniyle ağır yaralanmış ve hayatını kaybetmişti. (DIŞ HAERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir