Mehmet Metiner: Sadece ve yalnızca apaçık kanun hükümlerine göre verilmiş bir yargı kararı var

Eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak muharriri Mehmet Metiner, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “YSK üyelerine hakaret ettiği” savıyla verilen mahpus ve siyasi yasak cezalarını savundu. 

İmamoğlu’nun kelamı YSK lider ve üyelerine söylediğini savunan Metiner, “Bir soruşturma açılıyor. Mahkeme süreci başlıyor. Siz savcı ve hâkim olsanız ne yaparsınız? TCK’nın ilgili kanun unsurlarına bakarsınız. Orada ne yazılmışsa ona bakıp karar verirsiniz. Failin meşhur biri olduğuna, makam ve unvan sahibi olduğuna, vereceğiniz kararın siyaseten neye yol açıp açmayacağınıza asla bakmazsınız. Çünkü bakarsanız o vakit adalet adamı olamazsınız. Failin ismine ve pozisyonuna yahut siyasetin nasıl etkileneceğine bakarak karar verilen bir ülkede hukukun üstünlüğünden kelam edilemez” yorumunu yaptı.

Metiner, şöyle devam etti:

Ortada tüm YSK üyelerine karşı işlenmiş bir zincirleme kabahat var mı? Var. Pekala, alenen işlenmiş bir kabahat mu bu? Evet, o denli. Pekala, alenilik varsa kanunun 4. fıkrası ne öngörüyor. Merak edenler için onu da motamot aktarayım: ‘Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda bir oranında arttırılır.’

Bu kadar açık ve net işte. Bu durumda hâkim olsanız ne yaparsınız? ‘Yargı darbesi’ bunun neresinde? Yargı üzerinden siyasi operasyon bunun neresinde? Hani yargıçların gözünün kör olması gerektiğini savunuyordunuz? Çok yazık!

İmamoğlu kararına iki kısımdan gelen reaksiyon hukuk sistemimiz ve bağımsız yargı ismine çok üzücü. Bir kesim ‘AK Parti yargı üzerinden siyasi operasyon çekti’ diyor, bir kesim de, ‘AK Parti’ye bu kararla operasyon çekildi’ diyor. Hangisi hakikat? Her ikisi de yanlış.

Ortada bir yargı darbesi yok. Yalnızca ve sırf apaçık kanun kararlarına nazaran verilmiş bir yargı kararı var. Bu kararın siyasi sonuçları yok mu? Var elbette. Bu kararın doğuracağı siyasi sonuçlar, o kararın siyasi mülahazalarla verildiği manasına gelmez.”

Yazının tamamını okumak için

TIKLAYIN – Altılı Masa, Saraçhane’de buluştu | İmamoğlu: Türkiye bir yol ayrımında; milletimiz, iradesini çiğneyenlere tekrar günlerini gösterecek!

Altılı Masa, Saraçhane’de | Babacan: İmamoğlu’na, Kaftancıoğlu’na, Demirtaş’a yapılan hukuksuzluğu reddediyorum

İmamoğlu’ndan ‘rabia’ iletisi: Bu 4, o 4 değil

Kılıçdaroğlu: Asla başınızı öne eğmeyin, 6 ay kaldı, iktidar olmak için geliyoruz!

Akşener: 16 milyon İstanbullunun dışında 85 milyon Türkiye’nin de yanında olduğunu görüyoruz

 Gültekin Uysal: Bu kararları alanlar başı dik bir halde dolaşamayacaklar

Davutoğlu MHP seçmenine seslendi: Kim ki ulusal iradeye el uzatırsa gerçek terörist odur!

Altılı Masa, Saraçhane buluşmasından kareler

Altılı Masa ve binlerce İstanbullu Saraçhane’de

Altılı Masa’nın Saraçhane’deki mitingini birçok televizyon kanalı canlı yayınlamadı

Altı başkanın ortak mitingi öncesi binlerce kişi Saraçhane’de: “Hak, hukuk, adalet demeye geldik”

CHP’li vekiller Saraçhane’de: “AKP’nin siyasi gündemine nazaran karar verildi; sonuçlarına da katlanacaklar”

İmamoğlu’nun “YSK üyelerine hakaret” davası: Ekrem İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi!

 Ekrem İmamoğlu’na ‘siyasi yasak’ süreci nasıl işleyecek, İstanbul Belediyesi’ni kim yönetecek; 10 soruda İmamoğlu dosyası

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi; karar katılaşırsa ’siyasi yasak’lı olacak!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir