Kürsüde PKK sloganı atan avukat Aryen Turan hakkında suç duyurusu

İzmir Barosunun genel heyetinde kürsüye çıkan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği üyesi avukat Aryen Turan, TSK’ya kimyasal silah iftirasını sürdürdü, konuşmasını PKK sloganı atarak bitirdi.

İzmir Barosundan bir küme avukat, Turan hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Vatan Partisi Konak İlçe Lideri Bülent Karagöz’ün de ortalarında olduğu avukatlar, İzmir Adliyesi Fethi Sekin Anıtı önünde, “Avukatlar Mehmetçiğin yanında” pankartı açtı.

Grup ismine açıklama yapan Bülent Karagöz, İzmir Barosu kürsüsünde terör propagandası yapılamayacağını ve terör propagandası yapılmasına sessiz kalınamayacağını kaydetti.

Genel konseyde gerekli hali koyduklarını kaydeden Karagöz, “Bugün burada hukukun gereğinin de yerine getirilmesini sağlamak için kahraman ordumuza iftira atanlar hakkında yasalar önünde hesap sorulması için kabahat duyurusunda bulunuyoruz. Kahraman Türk yargısının, PKK yandaşlarından kanunlarımız gereği gereken süreçleri yapacağına inancımız tamdır.” dedi.

Karagöz, bahse ilişkin eski Baro Başkanı Özkan Yücel ile genel kurulda divan kurulu başkanlığını yürüten Pulat Hüseyin Gago hakkında disiplin kovuşturması yapılması için şikayet dilekçesi vereceklerini de bildirdi.

Konuşmanın akabinde Karagöz ve beraberindeki avukatlar cürüm duyurusu dilekçesini savcılığa verdi.

İzmir Barosunun 22 Ekim Cumartesi günü Kültürpark Celal Atik Spor Salonu’nda yapılan Olağan Genel Şurası’nda kürsüye çıkan avukat Aryen Turan, PKK’nın, terörle uğraşta kimyasal silah kullanıldığı tezlerinin araştırılmadığını ileri sürmüş ve konuşmasını Kürtçe sloganla tamamlamıştı. Turan’ın konuşması reaksiyonlara neden olmuş ve genel şuraya bir müddetliğine orta verilmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bahse ait dün resen soruşturma başlatmıştı.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir