Diyarbakır Adliyesi önünde adalet nöbeti: Barış istemekten vazgeçmeyeceğiz

Evrim Deniz

DİYARBAKIR – Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere 19 gün kala, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 25 Nisan’da Diyarbakır merkezli 21 vilayette haklarında yakalama kararı verilen ortalarında gazeteci, siyasetçi, avukat ve sanatçıların bulunduğu 216 şahıstan 128’i gözaltına alındı. Bu şahıslardan ortalarında gazeteciler Abdurrahman Gök, Beritan Canözer, Mehmetşah Oruç ve Remzi Akkaya’nın bulunduğu 12’si sevk edildikleri hakimlikçe tutuklandı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan şahısların aileleri ve arkadaşları Diyarbakır adliyesi önünde nöbet tutuyor. Bekleyenler ortasında gazeteciler, avukatlar, tiyatrocular ve gözaltında bulunan şahısların aileleri bulunuyor.

‘ASILSIZ VE AHLAKSIZCA BİR SUÇLAMA VAR’

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan inşaat personeli Faris Türk’ün ağabeyi Orhan Türk suçlamalara yönelik adliye önünde Duvar’a konuştu: “’Sabah 5 civarında kardeşimin meskenine baskın düzenlemişler. Kapıyı kırıp, çocukları korkutarak meskene girmişler. Çocukların karşısında babalarını kelepçeleyip meskeni alt üst etmişler. Vicdanlı olan rastgele kimsenin bu zulmü kabul etmemesi gerekiyor. Birinci gün saatlerce karakolun önünde bekledik. Sonrasında öğreniyoruz ki kardeşimin sözünü zorla almışlar. Bir itirafçının verdiği bilgiler ile yüzlerce insanı aldılar. Kardeşimin üzerine verilen tabir büsbütün iftiradır. Benim kardeşim inşaat çalışanı, sigortalı bir formda saatlerce çalışan ayda bir ailesini görmeye gelen insan. Çok ağır koşullarda çalışıyor ve kardeşimi ‘gençleri dağa çıkarmakla’ suçluyorlar. Bu adam ailesini bile görmeye vakti olmayan bir kişi. Ne orta gelip bunlara vakit ayıracak? Bizim aklımız almıyorken koskoca soruşturmayı bir kişinin beyanına nazaran yapıyorlar. Sigortalı çalışan biri, tabire çağırsalar gidecek biri lakin hayret içinde günlerdir karakollarda adliye önünde sürünüyoruz. Temelsiz ve ahlaksızca bir suçlama var. Biz tüm bu suçlamaları asla kabul etmiyoruz. Adalet arayışımız devam edecek.’’

‘BİR TEK KİŞİNİN SÖZÜ ÜZERİNE 200’Ü AŞKIN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI’

Soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra isimli denetim kaidesiyle özgür bırakılan tiyatro sanatkarı Elvan Koçer, şunları söyledi: “Evimizi basılarak gözaltına alındım. İş yerim hakkında da arama buyruğu çıkarılmıştı ve oraya götürüldüm birinci olarak. Amed Kent Tiyatrosu’na götürüldüğümde orayı da arayan bir grup vardı. Prosedürler tamamlandıktan sonra nezarethaneye götürüldüm. Bir tek kişinin sözü üzerine 200 küsur kişi hakkında yapılan bir operasyon bu. Ortada bir cürüm yok, bir tez yok, rastgele bir somut kanıt yok. Bir beyan üzerine bu kadar insan şu an içerde. Bunun demokratik olmadığını herkes kavrayabilir. Söze çağırsalar hepimiz giderdik, bu türlü herkesin konutunu basarak almalarına hakikaten gerek yoktu. Zira ortada bir hata yok. Bu hukuksuzluğa karşı herkesin ses çıkarmasını bekliyoruz.’’

‘BİZ ARTIK ANNELER AĞLAMASIN İSTİYORUZ’

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Hilal Ada’nın annesi Reşahat Ada, sabah saatlerinde konutlarına baskın yapıldığını belirterek, “Evi alt üst ettiler” dedi.
Ada, “Telefon bulmak istediler fakat konutta kimsenin telefonu yoktu. Meskeni bir telefon için darmadağın ettiler. Yüz kere telefon yok dememize karşın aramayı sürdürdüler. Meskeni ararlarken yüzlerce sefer ‘bu yaptığınız zulümdür’ dememe karşın rastgele bir karşılık alamadım. Kızımı alıp götürdüler ve sonra karakol karakol gezdik gecenin o saatinde. Yıllardır Kürtlere yapılan bu zulüm, bu baskı, bu azap hiçbir vakit bizleri korkutmadı. Bugün gazetecileri, avukatları gözaltına aldılar lakin bir masraf bin geliriz. Bizler öldürülsek de, tutuklansak da bu hukuksuzluk ile gayret etmeye devam edeceğiz. Benim kızım ne yapmış? İnsan mı öldürmüş, birinden bir şey mi çalmış? Kimsenin bunlara verecek karşılığı yok. 3 gündür adliye önünde bekliyorum, kızımı bana hala göstermediler. Hangi anne bu duruma dayanabilir? Biz yıllardır barış istiyoruz, anneler artık ağlamasınlar istiyoruz. Onlar bu yeri bozmak için ellerinden geleni yapsalar da biz asla barış istemekten vazgeçmeyeceğiz. Kızım ve alınan tüm gençler için adalet istemeye devam edeceğim. Onları alana kadar Diyarbakır Adliyesi’nin önünde nöbetim devam edecek” diye konuştu.

Diyarbakır’da şu ana kadar tutuklananların isimleri:

* Gazeteci Mehmetşah Oruç
* Gazeteci Beritan Canözer
* Gazeteci Abdurrahman Gök
* Gazeteci Remzi Akkaya
* İhtilal Roni Atik
* Kadir Şenci
* Berfin Can
* Muhsin Acar
* Osman Demir
* Rumet Çetin
* Mehdi Kaya
* Cotkar Amara Yürek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir