Çocuklar için sakıncalı 1555 içeriğe Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdahale etti

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Toplumsal Medya Çalışma Kümesi internet ortamında ve toplumsal medyada yazılı, yahut görsel olarak çocukların gelişimlerini olumsuz etkileyebilecek, ihmal, istismar ve kabahat ögeleri bulunan içeriklerin engellenmesi yahut kaldırılması için ilgili kurumlarla iş birliğiyle çalışma yürütüyor. Bakanlıkta 2017’den bu yana 7/24 temeliyle içerik takibi yapan Toplumsal Medya Çalışma Kümesi, bugüne kadar toplam 1555 içeriğin kaldırılması yahut engellenmesi için müdahalede bulundu.

ÇOCUKLARIN AHLAKINI BOZAN VE PSİKOLOJİSİNİ BOZAN İÇERİKLER KALDIRILDI

Sosyal Medya Çalışma Kümesi isimli mercilerin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı İrtibat Ofisi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Kabahatlerle Çaba Daire Başkanlığı ve RTÜK ile iş birliği yapıyor. 

Bu çerçevede Gerçek Öyküler, Hayatın Penceresi, İşte Benim Öyküm ve Öyküm Bitmedi isimli YouTube kanallarında  “aile ve toplum yapısını bozan, genel ahlak kurallarına muhalif ve çocuk cinsel istismarını içeren sözlerin yer aldığı” içerikler tespit edildi. Bu içeriklerin çocuklar tarafından izlenmesinin psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyebileceği  gerekçesiyle 5651 sayılı yasa uyarınca erişimin engellenmesi için BTK’den talepte bulunuldu ve gerekli süreç uygulandı.

Ayrıca, “Kızıyla Evlenmek İsteyen Kral Masalı” görüntüsü ensest içerikli ve genel ahlaka karşıt tabirlerin yer alması nedeniyle engellendi. 

Mariam Oyunu da oyuncuların şahsî bilgilerinin elde edilmesi, çocuklara ruhsal baskı uygulanarak ümitsizlik ve çaresizlik içinde bırakması ve intiharı düşünmelerine yol açması üzere nedenlerle kaldırıldı.  

OYUN KARAKTERİ İÇİN AİLELERE UYARI

Diğer yandan, çocukları olumsuz etkileyebilecek içeriklerle ilgili Bakanlık ailelere de ihtarda bulunuyor. 

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Poppy Playtime isimli görüntü oyunundaki “Huggy Wuggy” karakterinin çocuklarda endişeye neden olabileceği ihtarında bulunuldu. Ailelerin uyarılması emeliyle hazırlanan açıklamada, “Bu karakter toplumsal medyada pek çok içerikte korkutucu bir öge olarak kullanılmaktadır. Kısa müddette hem dijital medyada hem de oyuncak haliyle piyasada yayılan bu karakterin fizikî özellikleri prestijiyle çocuklarda endişe uyandırabileceği ve bu nedenle çocukların bu görsele maruz kalmasının psiko toplumsal gelişimlerini olumsuz etkileyeceği değerlendirilmiştir. Bu kapsamda kelam konusu oyuncağın çocuklara alınması Bakanlığımız uzmanları tarafından yapılan kıymetlendirme sonucunda uygun görülmemiştir.” sözleri yer aldı.

SOSYAL MEDYA ÇALIŞMA KÜMESİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Çocukların dijital ortamlarda karşılaşabilecekleri tehditleri tespit etmek, hami ve önleyici faaliyetlerde bulunmak ve önlemler almak hedefiyle Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 2017’de Toplumsal Medya Çalışma Kümesi oluşturuldu.

Sosyal Medya Çalışma Kümesi internet ortamında yer alan, çocukların gelişimlerini olumsuz tarafta etkileyebilecek, çocukların ihmal ve istismara maruz kaldığı yahut kalabileceği içeriklere hem kurumsal hem de kurumlar ortası müdahale sürecinin yürütülmesi misyonunu üstleniyor.

Bu kapsamda kurumsal olarak Toplumsal Medya Çalışma Kümesinin tespitlerine ait Bakanlığın Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yargı mercilerine başvurularak içerik engelleme/kaldırma talebinde ve konusu hata teşkil eden konularla ilgili hata duyurusunda bulunuluyor. Ayrıyeten vilayet müdürlüklerine intikal eden mevzularla ilgili de gerektiğinde önlem alınmak üzere yargı organlarına başvuruluyor ve mahkemelerce çocuklarla ilgili verilen ve Bakanlığın toplumsal hizmet alanında olan önlemler acilen yerine getiriliyor.

Sosyal Medya Çalışma Kümesi, kelam konusu içeriklerle uğraş ve müdahale sürecinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Kabahatlerle Çaba Daire Başkanlığı ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile iş birliği yapıyor.

Çocukların gelişimini olumsuz etkileyebilecek içerikler, internet ortamındaki paylaşımların yayılma suratının çarpan tesiri dikkate alınarak, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde acilen 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Hatalarla Gayret Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında kaldırılmak/engellenmek üzere direkt BTK’ye bildiriliyor.

Çocuk ihmal, istismarını içeren içerikler adres tespiti ile URL adresi tespiti için  EGM Siber Hatalarla Gayret Daire Başkanlığına ve gerekirse yargısal süreç için Bakanlığın Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne iletiliyor. 

Sosyal medya içerikleriyle ilgili Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının ALO 183 sınırı ve e-posta adresleri ile CİMER, Siber Cürümlerle Uğraş Daire Başkanlığının [email protected] ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun https://www.ihbarweb.org.tr adresleri aracılığıyla gelen ihbarlar kıymetlendirilerek, gerekli süreçler uygulanıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocukların sağlıklı gelişimi için dijital ortamlardaki risklere dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak emeliyle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğiyle eğitimler düzenliyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir